Back to top

O Sołectwie

Sołectwo Dachowa - Gmina Kórnik

Wieś sołecka położona przy drodze nr 547 z Gądek do Szczodrzykowa, w odległości 7,5 km na północ od Kórnika, na terenie wysoczyzny.         

Nazwa Dachova pojawiła się po raz pierwszy w źródłach pisanych w drugiej połowie XIV w. W wiekach średnich była własnością rycerską. W początkach XVI w. Dachowa należała do parafii w Pierzchnie. 
W początkach XVII wieku weszła w skład majętności kórnickiej. Pod koniec XIX wieku folwark w Dachowie obejmował 53 domy zamieszkałe przez 368 osób. Przeważali katolicy, których było 346; 22 osoby były ewangelikami. Nie zachowały się pozostałości XIX-wiecznego dworu.

Obecnie sołectwo zajmuje powierzchnię 521 ha i zachowało rolniczy charakter, choć zmienia się to ze względu na powstające osiedla domów jednorodzinnych. Liczba ludności wynosi 887 osób i rośnie systematycznie, a gęstość zaludnienia osiąga tutaj jedną z najwyższych wartości w gminie. Mieszkańcy trudnią się rolnictwem (też gospodarstwa szklarniowe), pracują w okolicznych firmach, a także dojeżdżają do pracy w Poznaniu.        

Układ przestrzenny wsi jest złożony – zabudowania skupione są wzdłuż dwóch dróg: Głównej z Robakowa do Szczodrzykowa i Okrężnej przebiegającej po północno wschodniej stronie Średzkiej Strugi. Drogę główną od zabudowań oddzielają pasy pól uprawnych. Charakterem zabudowy wieś przypomina rzędówkę. Powstanie północno-wschodniej części miejscowości związane jest z funkcjonowaniem tam gospodarstwa PGR  (obecnie budynki bardzo zaniedbane).  

Urozmaicenie typowo rolniczego, bezleśnego krajobrazu stanowi dolina Średzkiej Strugi. Jest to teren prawnie chroniony w formie Obszaru Natura 2000 Dolina Średzkiej Strugi. 
 

Sołectwo Dachowa - Gmina Kórnik na mapie

Galeria

Sołectwo Dachowa
Sołectwo Dachowa
Sołectwo Dachowa
Sołectwo Dachowa

Parafia

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika
ul. Szkolna
Robakowo
62-023 Gądki

Tel.: 61 819-80-11
E-mail: jozefrobakowo@archpoznan.pl
www: www.jozefrobakowo.archpoznan.pl

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika